fachowców, którzy przeprowadziliby szkolenie dla określonej grupy osób.
Szkolenia wymienione powyżej to takie podstawowe, czy jak kto woli, typowe. Z reguły każdy, kto tylko pracuje od czasu do czasu jest w tym zakresie szkolony. Ale coraz więcej osób decyduje się na szkolenia, dzięki którym można uzyskać dodatkowe kwalifikacje, a tym samym w niedługiej perspektywie zmienić profesję. Kto powiedział, że człowiek przez całe swoje zawodowe życie musi robić to samo? Jeśli wykonywana praca jest dla kogoś pasją, nie będzie jej zmieniał, ale jeśli ktoś się zaczyna męczyć tym, co robi, lepiej, żeby to zostawił. Nie am bowiem nic gorszego jak wypalenie zawodowe. Człowiek musi pracować, ale powinien robić to, co przynosi mu przede wszystkim satysfakcję.
W przypadku małej liczby uczestników szkolenie
Szkolenia BHP są obowiązkowe. Niektórzy starają się o ich samodzielne wyrobienie, na własny koszt. Każdy pracownik musi wiedzieć, że to pracodawca jest winien zaplanowania szkolenia z zakresu BHP w taki sposób, aby pracownik mógł je odbyć w ramach pracy. Kursy BHP mogą być organizowane na terenie zakładu pracy przez wewnętrznego pracownika zajmującego się tym szkoleniem. W dużej mierze organizację takich spotkań powierza się firmom zewnętrznym, ponieważ jest to tańszy koszt. W przypadku małej liczby uczestników szkolenie można połączyć z inną, podobną grupą zawodową, dzięki czemu organizacja szkolenia będzie tańsza. Pierwsza pomoc jest kursem na który na ogół trzeba zapisać się samodzielnie, aczkolwiek są firmy, które same płacą za taki kurs dla swoich podwładnych. PPOŻ to kurs, który obejmuje poznanie zagadnień odnoszących się do ochrony przeciw pożarom. Należy wiedzieć jak każdy z nas powinien się zachowywać, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób dookoła, aby uratować życie.
Istotne jest odbycie: - szkolenia wstępnego
Bezpieczeństwo i higiena pracy. Brzmi znajomo? Nic dziwnego, zapewne każdy z nas miał do czynienia z tym pojęciem w swoim miejscu pracy. Szkolenia BHP zaznajamiają zatrudnione osoby z czynnikami mogącymi stanowić zagrożenie dla siebie oraz innych współpracowników i uczą, jak postępować w niebezpiecznych sytuacjach. Dlatego pracodawca powinien pamiętać o przeprowadzeniu odpowiednich działań wśród swojej kadry.
Istotne jest odbycie:
- szkolenia wstępnego (przed dopuszczeniem osoby do pracy na danym stanowisku),
- szkolenia okresowego (odbywające się cyklicznie w trakcie zatrudnienia).
W zależności od zapotrzebowania, szkolenia mogą obejmować także symulacje pożarów, próby ewakuacyjne itp., czyli przekazywanie wiedzy o ochronie przeciwpożarowej (PPOŻ). Szczególnym zainteresowaniem wśród nauczycieli, opiekunów i trenerów cieszy się pierwsza pomoc, czyli czynności, mogące uratować komuś życie przed przybyciem służb medycznych.
Wszelkie kursy mające na celu dobro i bezpieczeństwo drugiego człowieka są najcenniejszą wiedzą. Warto o tym pamiętać.
BHP
Jak wiemy współczesny świat pełen jest różnorakich zagrożeń. Codziennie jesteśmy jako odbiorcy, zalewani przez rozmaite media opisami wszelakich katastrof. Do jednych z najbardziej poważnych należą na przykład pożary.
Dlatego tak istotne jest organizowanie szkolenia bhp w zakładach pracy. Gdyż często rażące niedbalstwo przy eksploatacji maszyn jest przyczyną powstawania ognia. W tych wypadkach istotną rolę pełnią przepisy ppoż.
Mówiąc szerzej jest to całokształt przepisów ochrony przeciwpożarowej. Wskazuje on osobom zagrożonym, jak mają postępować.
Trzecią przyczyną niesprawności po wypadkach i urazach są wypadki i zdarzenia nagłe w miejscu pracy. Tutaj bardzo istotną rolę pełni pierwsza pomoc. Jak wiadomo mózg pozbawiony tlenu już ponad 3 minuty doznaje nieodwracalnych uszkodzeń. Jednak dzięki wykorzystaniu resuscytacji szanse ofiary wypadku w pracy lub innego zagrażającego życiu zdarzenia, znacznie wzrastają. Ma to też swoje odbicie ekonomiczne. Zakłady w których nie występują ciężkie wypadki, płacą niższą składkę na ubezpieczenie wypadkowe