ów czy klęsk żywiołowych.
Szkolenia BHP są obowiązkowe dla wszystkich pracowników. Wielu pracodawców traktuje je jednak po macoszemu, jako coś, co tylko zajmuje czas. Nie jest to prawidłowa postawa, bowiem znajomość przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy może uratować zdrowie, a nawet życie. Niezachowanie procedur bezpieczeństwa może skończyć się wypadkiem, a i w takiej sytuacji ważna jest znajomość przepisów, aby wiedzieć, jak postąpić w razie takiej nieprzyjemnej sytuacji losowej.
Mimo iż nikt z nas nie zakłada poważnych wypadków w miejscu pracy, mogą się one wydarzyć, stąd równie ważne jest przeszkolenie pracowników w zakresie pierwszej pomocy. Pierwsza pomoc, to postępowanie ratujące życie lub zdrowie, zanim pojawi się karetka z wykwalifikowanym personelem. Może ona uratować życie lub ułatwić powrót do zdrowia.
Inwestycja w szkolenia pracowników z zakresu BHP, ochrony przeciwpożarowej i pierwszej pomocy jest zatem inwestycją w bezpieczeństwo naszych pracowników.
O ogólnych zasadach funkcjonowania przedsiębiorstwa i
Zdecydowana większość dorosłych Polaków przynajmniej raz w życiu podejmowała nową pracę. Każdy kto przeszedł pomyślnie rekrutację wie, że zanim zostanie dopuszczony do wykonywania obowiązków, musi przejść serię szkoleń.
Szkoleniami w firmach zajmują się różne osoby. O ogólnych zasadach funkcjonowania przedsiębiorstwa i jego pracowników informują najczęściej opiekunowie. Są to doświadczeni pracownicy, którzy zostali specjalnie przydzieleni do wdrażania nowej osoby. Specjaliści prowadzą z kolei szkolenia BHP, na których nowy pracownik dowiaduje się jak bezpiecznie pracować na swoim stanowisku. Wiedza z zakresu BHP często łączona jest z zagadnieniami ppoż. Każdy pracownik powinien wiedzieć jak zachować się w sytuacji, gdy wybuchnie pożar.
W zależności od firmy zdarza się, że pracownicy przechodzą dodatkowo kurs pierwszej pomocy medycznej. Jest to szczególnie ważne w przedsiębiorstwach, w których ryzyko wypadków przy pracy jest wysokie. Dzięki takim kursom pierwsza pomoc udzielana jest poszkodowanym jeszcze przed przyjazdem pogotowia ratunkowego.
Wynika to z faktu iż najmłodsi
Nie ulega wątpliwości, że w obecnych czasach kwestie związane z naszym bezpieczeństwem są niestety coraz częściej bagatelizowane. Wynika to m.in. z naszych często niemądrych nawyków, przyzwyczajeń, brawury, chęci zaimponowania innym, czy po prostu lekkomyślności.
Dlatego właśnie niezwykle istotne jest wprowadzenie edukacji na ten temat już od naszych najwcześniejszych lat życia. Wynika to z faktu, iż najmłodsi zdecydowanie najłatwiej przyswajają to czego się ich uczy. Pokazanie im zasad bezpieczeństwa za dziecka, będzie skutkowało tym, że takie zachowania automatycznie wejdą im w krew na całe ich życie. Na wielu przedmiotach w szkole poruszane są kwestie związane z bezpieczeństwem, ale najistotniej z nich poruszane są na przedmiocie, takim jak EDB. Starsi uczniowie mają dostarczaną szczegółową wiedzę na tematy, takie jak szkolenia bhp, ppoż, czy zagadnienia takie jak np. pierwsza pomoc. Oprócz tego, człowiek, kiedy staje się dorosły wychodzi z murów szkolnych i z takimi samymi zasadami bezpieczeństwa spotyka się w pracy. Pamiętajmy o tym, że bezpieczeństwo to zagadnienie, które dotyczy nas na każdym kroku naszego życia.
Ochrona przeciwpożarowa czyli ppoż określa w
BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena w miejscu pracy to zasady, których należy przestrzegać i którymi powinnyśmy się kierować by miejsce pracy było bezpieczne dla nas i dla innych współpracowników. Przepisy dotyczące BHP ściśle określają normy jakie powinien spełnić pracodawca, aby pracownicy byli bezpieczni, ale też bardziej produktywni. Określają także jak postępować ma pracownik, aby nie stwarzać zagrożenia w miejscu pracy. Szkolenia bhp w zakładach pracy są obowiązkowe. Ochrona przeciwpożarowa, czyli ppoż określa w jaki sposób postępować w razie pożaru lub klęski żywiołowej. Budynek, w który pracują ludzie powinien być dokładnie oznakowany. Każdy pracownik przebywający w budynku powinien wiedzieć gdzie znajduje się gaśnica, wąż gaśniczy, hydrant, toporek p.pożarowy i oczywiście znać drogi ewakuacyjne. Pracodawca dbając o bezpieczeństwo w zakładzie pracy musi wyznaczyć i przeszkolić jedną lub więcej osób w zakresie pierwszej pomocy.
Pierwsza pomoc to umiejętność ratowania ludzkiego życia. Osoba, która jej udziela musi być dobrze wyszkolona by mieć pewność tego co robi i robić to skutecznie.