Ciekawe kto może uczyć bhp? - bezpieczeństwo

szkolenia bhp warszawa

Formy przeprowadzania szkoleń BHP

Posiadanie ważnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkowe zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Odpowiednia firma zajmująca się branżą BHP oferuje przeprowadzenie szkolenia BHP przeznaczonego

Ciekawe kto może uczyć bhp? - bezpieczeństwo szkolenia bhp warszawa
do danej grupy uczestników ze względu na wykonywany zawód. Istnieją dwie podstawowe formy prowadzenia szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które są oferowane przez firmę BHP. Można wyróżnić standardową formę kursu BHP, która polega na seminaryjnych spotkaniach z instruktorem połączonych z samokształceniem. Inną formą przeprowadzania szkolenia BHP jest kurs online, który jest prowadzony na specjalnej platformie. Każda z form szkolenia BHP posiada własne zalety i to od pracodawcy zależy, na jaką metodę prowadzenia kursu się zdecyduje. Każda forma kursu BHP kończy się zdaniem egzaminu, który sprawdza przyswojoną wiedzę uczestników z zakresu zasad związanych z zachowaniem bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy. W zależności od wykonywanej pracy, szkolenie BHP może być połączone także z ćwiczeniami praktycznymi.

Kurs BHP online

Współcześnie w krajach cywilizowanych dostęp do internetu jest konieczny w wielu aspektach życia. Nic więc dziwnego, że coraz częściej w firmach i przedsiębiorstwach stawia się na rozwiązania zdalne. Wyjątku nie stanowi także firma działająca w branży BHP oferując przedsiębiorcom szkolenia BHP online. Internetowa forma kursu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy posiada wiele zalet i stanowi atrakcyjną ofertę dla wielu osób. Sam kurs BHP jest przeprowadzany za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej, do której mają dostęp uczestnicy szkolenia z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy online składa się z prezentacji multimedialnych, które zapoznają uczestników kursu z istotnymi informacjami. Na końcu każdej lekcji mogą znajdować się pytania kontrolne, które weryfikują zaznajomienie się z danym materiałem. Jak większość szkoleń BHP, tak i szkolenie online może być połączone z samokształceniem się uczestników. Kurs BHP kończy się zdaniem odpowiedniego egzaminu.

Podstawa prawna zasad BHP

Zarówno pracownik, jak i pracodawca posiadają wobec siebie różne zobowiązania, z których muszą się wywiązać. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP oraz właściwych warunków pracy. Każde przedsiębiorstwo, zakład pracy oraz wszelkiego rodzaju instytucje muszą spełniać wymagania stawiane przez przepisy BHP. Aktem prawnym, który reguluje sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, jest Kodeks pracy. Sam Kodeks pracy jest aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów prawnych regulujących prawa oraz obowiązki wszystkich pracowników oraz pracodawców objętych stosunkiem pracy. Cały jeden dział Kodeksu pracy jest poświęcony przepisom związanym z BHP, a konkretnie jest to dział dziesiąty o nazwie bezpieczeństwo i higiena pracy. Specjaliści pracujący w firmie zajmującej się BHP posiadają wiedzę na temat obowiązujących przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy pracownik, jak i pracodawca, jest zobowiązany do przestrzegania zasad i norm prawnych dotyczących BHP.

Usługi z zakresu BHP

Zapewnienie swoim pracownikom odpowiednich szkoleń BHP oraz przestrzeganie zasad związanych z bezpieczeństwem i higieną w miejscu pracy należy do obowiązków pracodawcy. Istnieją specjalne firmy, które zajmują się oferowaniem usług z zakresu BHP. Do podstawowych usług takiej firmy można zaliczyć szkolenia BHP oraz outsourcing BHP, czyli inaczej kompleksową obsługę w tym zakresie. Firma BHP może ponadto przeprowadzać audyty bezpieczeństwa, prowadzić dokumentację powypadkową oraz przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego. W skład bezpieczeństwa i higieny pracy bardzo często wchodzą kwestie związane z PPOŻ, czyli ochroną przeciwpożarową, oraz kwestie związane w udzielaniem pierwszej pomocy. Firma zajmująca się branżą BHP często przeprowadza więc szkolenia PPOŻ, a także kursy pierwszej pomocy przedmedycznej. Samo BHP stanowi szeroką dziedzinę wiedzy, która obejmuje zestaw norm oraz przepisów mających na celu zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. W firmie zajmującej się bezpieczeństwem i higieną pracy są zatrudnieni odpowiednio wykwalifikowani specjaliści.